Rodzaje i typy past polerskich

Spread the love

Pasty polerskie i ścierne woskowe są produkowane w formie kostek o różnych kształtach. Polerowanie odbywa się na szlifierkach stołowych lub polerkach, na które zamontowano krążki filcowe. Pasta pod wpływem tarcia rozpuszcza się i powleka detal polerowany. Po użyciu detalu jest pokryta delikatną warstwą wosku i tłuszczu, jeżeli planujemy nanieść powłoki ochronne trzeba by powierzchnię przemyć rozpuszczalnikiem.
Pasty polerskie i ścierne służą do wykańczania powierzchni metalowych, mineralnych , bursztynu i innych na różne stopnie połysku. Zależnie od średnicy zastosowanego ziarna dzielimy je na wstępne, ścierne do obróbki zgrubnej i wykańczające polerskie dające wysoki połysk lub nawet lustrzane.

Najbardziej popularna to zielonkawa pasta polerska na bazie polerskiego tlenku chromu. Poleruje na wysoki połysk w zastosowaniu jest wszechstronna do: miedzi i jego stopów w tym mosiądzu i brązu, do stali węglowej, do stali narzędziowych i stopowych w tym stali inox.


Następnie pasta polerska błękitna, do ostrzejszego polerowania uniwersalna stali, mosiądzu i brązu, i stali nierdzewnych, niklu i srebra.


Pasta polerska Biała PP-10 do wstępnego polerowania stali, stali nierdzewnej i metali nieżelaznych w tym rurek aluminiowych.


Pasta polerska biało – kremowa PP-50 bardzo sucha pasta do polerowania zwierciadlanego, bodajże najbardziej uniwersalna do tworzyw sztucznych, bursztynu, metali nieżelaznych takich jak: aluminium, miedzi jego stopy, stal inox, stale węglowe.

Kolejna to pasta polerska PP-60. Służya do polerowania zwierciadlanego  zawiera bardzo wydajny materiał ścierny – tlenek chromu zielony, Stosowana do: stopów miedzi ( mosiądzu, brązu), stali nierdzewnej, stali wysokostopowej hartowanej.
Bardzo wydajna z niewielką ilością wypełniaczy do polerowania wykańczającego, ziarno 600-800.
Pozostałość tak jak w wszystkich pastach trzeba usuwać na ciepło szmatką bawełnianą lub na zimno terpentyną balsamiczną lub benzyną ekstrakcyjną.
Mamy również pastę z ziarnem 1500 do nabłyszczania stali, metali nieżelaznych, rogu i kości, kamieni.

Poniżej tabela z zastosowaniem past polerskich PP.

Tabela zastosowań past woskowych polerskich do metalu, stali nierdzewnych i metali kolorowych aluminium, kamienia rogu i bursztynu