Narzędzia pomiarowe – wstęp

Spread the love

Przyrządy pomiarowe i technika pomiarów.
Pierwsza część będzie dotyczyć poziomic i stalowych liniałów.
W aktualnych czasach burzliwego rozwoju techniki i technologii, pomimo maszyn cnc, komputerów produkcja seryjna części o identycznych rozmiarach nie jest do końca wykonalna. A to dla tego, że maszyny, obrabiarki nie są super dokładne podobnie jak narzędzia skrawające czy szlifujące.
Dla tego architekt definiuje, w jakich ramach mogą się zawierać faktyczne wymiary gotowego wyrobu, inaczej określa w specyfikacji tolerancję. Pracownik wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, używa różnych narzędzi pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.
Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.

https://domtechniczny24.pl/wzorzec-grzebie%C5%84-do-gwint%C3%B3w-metrycznych-i-calowych.html
Wzorzec pomiarowy jest to składnik stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę danej wielkości z ustaloną dokładnością. Mogą one odtwarzać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: wzorzec zarysu gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w komplet. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o sprecyzowanej grubości. Natomiast przymiar liniowy, powszechnie zwany liniałem lub linijką, to wzorzec długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50mm do 450mm.
Natomiast przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że mają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny zaprojektowany do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy powiększeniu czułości odczytywania, poprawiania wskazań lub kompensacji błędów pomiarowych. Stanowią one niezwykle rozbudowaną grupę przyrządów.

Ja chciałem skierować uwagę na poziomice, które należą do przyrządów pomiarowych.

https://domtechniczny24.pl/poziomice-aluminiowe-s%C5%82owik.html

Najczęściej są to aluminiowe profile z zmonitowaną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i pęcherzykiem powietrza. Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do określania poziomu lub pionu. Określanie to nie jest zbyt dokładne, z tego względu wykorzystywane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowlanych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny. Poziomice wyrabiane są w różnych klasach, przeważnie zwracamy uwagę na grubość profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomice z grubym profilem są w większym stopniu wytrzymałe a wklejone libelki wytrzymałe na wstrząsy.

Niwelator laserowy

Oddzielną grupę przyrządów pomiarowych do wyznaczania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na układzie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku połączenia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli podmienimy optykę laserem otrzymamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają przeróżne zasięgi i mogą być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. W przypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga specjalnego odbiornika, ponieważ laser przy dużych odległościach przestaje być widoczny przez człowieka.