Oczyszczanie powietrza wychodzącego z sprężarki tłokowej

Spread the love

Witam

Nowe sprężarki dają zazwyczaj czyste powietrze. Jeżeli sprężone powietrze potrzebne jest do pistoletu lakierniczego i malowanie odbywa się w niższych temperaturach trzeba takie powietrze przygotować.

Pierwszy krok to odnalezienie zaworka do odwadniania zbiornika i odkręcenie go. Jeżeli w zbiorniku mamy kondensat to zostanie on wyleje się pod ciśnieniem. Ma on zazwyczaj rudy kolor i jest mieszaniną wody i oleju.

https://domtechniczny24.pl/filtry.html

Drugi krok to zamontowanie filtra na wylocie. Można taki filtr zamontować na przewodzie zaraz przy sprężarce ale najlepiej zamontować go w pewnej odległości, żeby kondensat się skroplił. Filtr składa się z zbiornika – odstojnika i filtra ceramicznego lub mosiężnego o stopniu filtracji w okolicach 10mikronów. Do tego w górnej części ma on takie stałe łopatki powodujące wirowy ruch powietrza, dzięki czemu kondensat osadza się na ściankach odstojnika i spływa na dno. Filtry mają zaworki spustowe, jak zbierze się go trochę to analogicznie jak przy zbiorniku wystarczy odkręcić.

Można zamiast samego odwadniacza zamontować filtr z reduktorem. Będzie to korzystne w przypadku stosowania sprężonego powietrza o różnym ciśnieniu, np do pistoletów do malowania niskociśnieniowych.

Odwadniacz z reduktorem do sprężonego powietrza.

Jest jeszcze tzw. blok przygotowania powietrza, stosowany przy narzędziach pneumatycznych typu wiertarka, klucz udarowy itd. czyli tych, które potrzebują czystego powietrza zasilonego mgłą olejową w celu smarowania elementów narzędzia.

Blok przygotowania powietrza do narzędzi pneumatycznych.

Na zakończenie instalując urządzenia odwadniające trzeba wiedzieć o takich parametrach jak ciśnienia robocze, zazwyczaj oscylują w przedziale 12 bar. I przepustowości, chodzi o to, że jak zapcha się filtr to spadnie przepustowość i jeżeli filtr miał ją na poziomie 850 l/minutę a spadnie do np. 400 l/min to jest ok. Pistolety do malowania potrzebują 250-350 l/min. Gorzej z dużymi kluczami udarowymi te potrzebują czasami 500-600 l/min w ciśnieniu 6 bar.