Sprężarki tłokowe – przygotowanie powietrza

Spread the love

Witam

Przygotowanie powietrza to inaczej proces, którego celem jest wytworzenie sprężonego powietrza o formie spełniającej wymagania zasilanego elementu. Innymi słowy aby było oczyszczone z cząstek stałych, kondensatu i zostało wzbogacone ( mgłą olejową w przypadku stosowania narzędzi i urządzeń pneumatycznych obrotowych i ciernych), obniżone do określonego ciśnienia.

Zależnie od używanego źródła sprężonego powietrza przygotowanie można podzielić na filtry dla sprężarek tłokowych (o tym będzie ten artykuł) i dla sprężarek śrubowych. Różnica polega na jakości i ilości powietrza. Powietrze wyjściowe z sprężarki śrubowej wymaga o wiele więcej urządzeń i nakładów finansowych na zakup bloków do przygotowania powietrza, również podczas eksploatacji trzeba się liczyć z w dużej mierze większymi nakładami finansowymi na obsługę. Zaletą śrubowych jest znacząca wydajność i wysokie ciśnienie ale o tym nie będę pisał.
Wracając do tematu:

Filtrowanie powietrza odbywa się w dwu etapach, najpierw powietrze wlatuje do zbiornika filtra i jest wprowadzane w ruch wirowy. Siła odśrodkowa sprawia, że krople kondensatu i większych cząstek osadzają się na ściankach filtra i spływają na dół do odstojnika. Tamznajduje się zawór spustowy, automatyczny lub ręczny, do usuwania kondensatu. Odstojniki są najczęściej przezroczyste, tak aby było widać poziom kondensatu. Kolejny etap,powietrze przechodzi przez filtr ceramiczny lub polimerowy o poziomie filtracji w granicy 5µm. Zanieczyszczenia pozostają oczywiście na filtrze. Oczyszczone powietrze wydostaje się z filtra w układ. Trzeba wiedzieć, że filtry mają swoją przepustowość i spada ona w zależności od poziomu zabrudzenia filtra. Z tego powodu warto montować filtry o kilku krotne większej przepustowości niż zamierzona.

Uzupełnienie mgłą olejową, służy do nasycenia przefiltrowanego powietrza specjalnym olejem do urządzeń pneumatycznych, w celu obniżenia tarcia, obniżenia korozji narzędzi i urządzeń pneumatycznych ( klucze pneumatyczne, wiertarki, szlifierki, siłowniki)

Reduktory ciśnienia to membranowe nastawniki obniżające ciśnienie wlotowe do wymaganego, występują wraz z nanometrem do odczytu i pokrętłem do ustawy. Po nastawieniu ciśnienia zależnie od prędkości przepływu są możliwe niewielkie wahania ciśnienia. Z tego powodu warto ciśnienie ustawiać na zamkniętym zaworze i wyregulować w czasie przepływu.

Biorąc pod uwagę to co napisałem powyżej w produkowane są:

Zespoły przygotowania sprężonego powietrza: czyli reduktora, filtra i naolejacza
Reduktory o różnorakim stopniu przepustowości i różnych dopuszczalnych ciśnieniach pracy.
Filtry oczyszczające, podstawowe o stopniu filtracji 5µm lub, odwadniacze, i filtry do suchego powietrza o stopniu filtracji od 5 do 0,5 mikrona.
Filtry z reduktorem, rodzaje przyłącza 1/4, 1/2 3/4 cala.
Naolejacze rodzaje przyłącza 1/4, 1/2 3/4 cala.
I na koniec dodam o dławikach lub elementach niwelujących gwałtowne uderzenia ciśnienia w instalacjach dynamicznych.

W przypadku stosowania powietrza do maszyn lub układów nietypowych w procesach produkcji przemysłowej, farmakologicznej czy spożywczej potrzebne jest bardzo precyzyjne określenie wszelkich parametrów powietrz,a zarówno na wejściu jak i na wyjściu.

To tyle pozdrawiam