Jak mierzyć suwmiarką

Spread the love

Dzień dobry
Podstawowym narzędziem pomiarowym w warsztacie jest suwmiarka analogowa. Służy do pomiarów zewnętrznych: średnicy, długości itd., wewnętrznych i do pomiaru głębokości, pod warunkiem że ma głębokościomierz. Występuje w kilku rodzajach:
Suwmiarka uniwersalna, głębokościomierz, suwmiarka traserska z jedną szczęką krótsza lub z wymiennym rysikiem do trasowania, suwmiarka do pomiaru spoin w spawalnictwie, suwmiarka specjalna do tarcz hamulcowych i do bębnów hamulcowych, suwmiarka trójpunktowa. Generalnie w wszystkich wcześniej wymienionych wykorzystana jest skala noniusza podstawowa i dokładna. Do tego należy jeszcze dodać że suwmiarki z noniuszem analogowym występują w wersji pomiarowej z dokładnością do 0,05 mm (to te najbardziej popularne) i z dokładnością do 0,02 mm.


Występują jeszcze suwmiarki zegarowe z tarczą zegarową z dokładnością pomiaru od 0,02mm do 0,01 mm i suwmiarki z odczytem elektronicznym z dokładnością do 0,01mm.

Suwmiarka składa się z dwóch podstawowych części: nieruchomej z podziałką milimetrową na dole i niekiedy calową na górze. I ruchomej, z naniesioną skalą specjalną, dokładną.

Aby dokonać pomiaru trzeba schwycić suwmiarkę (przykład dla praworęcznych) prawą dłonią za część nieruchomą a kciuk umieścić na dźwigni suwaka ruchomego ustalającego położenie przesuwnej szczęki.
Następnie mierzony element wkładamy między szczęki pomiarowe, dociskamy kciukiem. Wymiar odczytujemy na noniuszu suwmiarki. Pełny wymiar milimetrowy odczytujemy na skali stałej a wymiar dokładny ( po przecinku) na skali dokładnej. Wymiar dokładny to ten, w którym linie noniusza dokładnego stykają się z kreską noniusza stałego.

Na zdjęciu mamy: pełne milimetry 4, po przecinku dokładny wymiar: kreska 6,5 styka się z górną skalą czyli mamy dokładny wymiar 0,65 mm. Razem odczyt to 4mm + 0,65mm czyli 4,65mm. Proste 🙂

Suwmiarki zegarowe mają listwę zębatą na prowadnicy i czujnik zegarowy połączony z zębatką listwy. Przesuwając ruchomą szczęką przesuwamy jednocześnie zegar i podobnie jak w przypadku noniusza dokładny wymiar odczytujemy z skali zegara, a milimetrowy ze skali stałej suwmiarki.
Odczyt pomiaru: główna skala wskazuje pełną liczbę milimetrów, zaś czujnik zegarowy wskazuje setne części milimetra.

Takiego pomiaru zdołają dokonać tylko jednostki z dobrym wzrokiem, jeżeli mamy kiepski wzrok, jedynym rozwiązaniem jest suwmiarka elektroniczna.
Suwmiarki elektroniczne można podzielić na:
Tanie chińskie, które za każdym razem wyświetlają inny wymiar, lub po krótkim okresie użytkowania tak zaczną robić. Są słusznym rozwiązaniem do warsztatu gdzie nie musimy dokonywać precyzyjnych pomiarów, a dokładność 0,1 nam wystarcza
Przyzwoite markowe z świadectwem jakości lub świadectwem kalibracji. Cena w znacznym stopniu większa ale mamy pełne przekonanie powtarzalności wymiarów.
Źródłem zasilania suwmiarki jest bateria, jeżeli jest ona wyczerpana to odczyty będą błędne. Z tego powodu przed pracą trzeba dokonać kilkukrotnego pomiaru tego samego elementu jeżeli odczyty są jednakie to można spokojnie dokonywć pomiarów. Jeżeli różne to na początku wymieniamy baterię, jeżeli to nie pomoże to należy wysłać do serwisu.
I na koniec sprawa temperatury pracy i wilgotności. Elektronikę używamy w temperaturze 15 – 25 stopni na plusie i niewielkiej wilgotności, pamiętajmy by nie wnośic jej z pomieszczeń zimnych do ciepłych o dużej wilgotności. Skroplona para może uszkodzić podzespół.
To tyle pozdrawiam i życzę właściwych pomiarów.