Wykrojniki do blach, nadal używane.

Spread the love

Dzień dobry
Popularne i ciągle niezastąpione wykrojniki śrubowe do otworów.

https://domtechniczny24.pl/wykrojniki-%C5%9Brubowe.html
Wycinaki stosuje się wszędzie tam gdzie trzeba zrobić parę otworów o średnicach większych niż 13,5 mm w blachach o grubości nie przekraczającej 2 mm. Przeważnie są to szafy sterujęca, blachy w zbiornikach itd. Otwory można zrobić bez konieczności wiercenia otwornicami, a z praktyki wiadomo, że potrzeba do tego wiertarki o dużym momencie obrotowym. Ponad tojest dużo wiórów do okoła i trzeba je pozamiatać.
Oferowane przez Montero wykrojniki są wyposażone dodatkowo łożysko, które przyspiesza robotę. Wykrojnik nie ma tendencji do obracania się w ciągu wycinania.


Wykrojniki są przeznaczone do wycinania otworów w blachach ze stali węglowej, narzędziowej, stali nierdzewnej, metali kolorowych.


Ponad to wykonany otwór ma doprą dokładność i jest gotowy, nie ma konieczności gradowania, choć czasem zdarza się, że z jednej strony powstanie krawędź.
Rozpoczynając pracę, musimy się upewnić, że będziemy mieli bezproblemowy dostęp do dwóch stron blachy. Następnie musimy wykonać otwór na śrubę dociągową. Średnica otworu musi być aka sama jak śruba. Można zrobić to wiertłem o określonej średnicy lub wiertłem choinką. Potem smarujemy śrubę olejem lub smarem stałym, producent zaleca smar grafitowy lub inny do dużych obciążeń. Na pewno nie nadają się do tego celu smaru typu WD.
Następnie wkładamy do otwory śrubę z tależem dystansowym i nakręcamy na nią matrycę wieloostrzową. Ostrożnie kręcimy kluczem oczkowym lub nasadowym.
Kręcimy tak długo, aż matryca nie wytnie otworu. Pod koniec będziemy ewidentnie czuli jak nagle klucz przestanie stawiać opór to będzie znak, że otwór jest gotowy. Wyciągamy wycięty dekiel i gotowe.
Wykrojniki moża upić w skrzynce z tworzywa z niezbędnymi akcesoriami lub na sztuki.
Gwarancją solidnego wykonania jest firma Montero, specjalizująca się w wycinakach do różnego rodzaju półproduktów.