Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych

Spread the love

Cześć,  tekst będzie dotyczył zastosowania i rodzajów osprzętu do urządzeń wielofunkcyjnych.

W sprzedaży pojawia się coraz to więcej typów narzędzi wielofunkcyjnych. Postanowiłem i ja opowiedzieć do czego mogą się przydać i czy warto mieć takie coś u siebie.
Sama nazwa narzędzie wielofunkcyjne jest cokolwiek mylące, bo nie zdołamy za jego pomocą wiercić, wykręcać śrub, szlifować itd. Bardziej adekwatne określenie to elektronarzędzie podcinające, nie wiem może podcinak. W tym zakresie (jako podcinak)jest wielofunkcyjny wszystko zależy od osprzętu, ale o tym później.

Znaczną sprawą jest jego wydajności, która jest kiepska albo bardzo kiepska i nie ma tu znaczenia jaka marka i ile kosztuje. Wynika to z ruchu oscylacyjnego narzędzia ( nie obrotowego !!). Oscylacja o sporej częstotliwości waha się w przedziale do 15-20 tysięcy na minutę przy wielkości oscylacji rzędu kilku milimetrów. Jest to niewiele w przypadku cięcia, wióry czy urobek nie jest wyrzucany siłą odśrodkową, jak to ma miejsce np. w pilarkach czy szlifierkach kątowych. Powoduje to zamulanie miejsca cięcia i spowalnia pracę. Dalej rejon cięcia pokrywa się prawie w 100% z obszarem roboczym narzędzia tnącego, wpływa to na duże nagrzewanie i zużycie. Kolejna sprawa to kształt ostrzy, które muszą wykonywać pracę w dwóch kierunkach ( posuwisto zwrotnych – i oba są robocze, nie ma ruchu jałowego) i nie mogą być agresywne, czyli kąt przyłożenia jest zawsze mniejszy od zera. Wywołuje to spadek wydajności, wydłużeniem czasu cięcia, prędkim zużywaniem się ostrzy ( nie dotyczy ostrzy z węglika spiekanego do ceramiki).

To tyle o wadach, czemu więc urządzenia wielofunkcyjne cieszą się tak dużym zainteresowaniem?
Powód jest banalny, wypełniają lukę w pracach remontowo naprawczych, są w stanie zrobić pracę, którą nie mogą zrobić inne elektronarzędzia. Dalej, są to niesłychanie czyste, podczas pracy narzędzia, toteż doskonale spisują się w pracach remontowych, w zamieszkałych pomieszczeniach. Bo bodajże każdy właściciel, czy właścicielka nie są szczęśliwi jak po przeprowadzonym remoncie muszą wszystko odkurzać i sprzątać. Wynika to z tego, że wykonując ruch obrotowy elektronarzędzia typu pilarki, wyrzucają urobek z ogromną prędkością w powietrze, czasami nie da się nawet oddychać w takich pomieszczeniach i trzeba używać maski przeciwpyłowych. W przypadku narzędzi wielofunkcyjnych problem ten nie występuje, ruch oscylacyjny minimalizuje powstawanie znacznego zapylenia w miejscu pracy. Przedtem pisałem, że jest to wadą ale widzicie, że jest też to zaletą.

Kolejną korzyścią jest sam kształt urządzenia pozwalający na dojście do wszelkich niedostępnych miejsc. Głowica na której mocuje się urządzenia i wcięcia na osprzęcie pozwala na mocowanie ich pod dowolnym katem.
Największą jednak korzyścią jest szeroki wybór osprzętu. I fakt, że niezależne z jakiej firmy go kupimy będzie pasował do naszego elektronarzędzia ( nie dotyczy GOP Boscha z 2 – 4 wcięciami).

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia drewna:


Brzeszczoty do cięcia drewna – urządzenia wielofunkcyjne. Wykorzystywane do podcinania listew drewnianych blisko podłogi lub umieszczonych w narożnikach, wcinania się w płaskie powierzchnie i innych trudno dostępnych miejscach.
Wąskie brzeszczoty do podcinania rozmaitej szerokości. Idealnie nadają się do przycinania niesymetrycznych, prostokątnych, kwadratowych otworów w płytach drewnianych i drewnopochodnych. Przykładem może być wycięcie otworu na kable w plecach szafki na RTV wykonanej z płyty wiórowej.
Brzeszczoty segmentowe z wcięciami do cięcia wgłębnego i prostoliniowego w laminowanej płycie lub twardym drewnie np. do wkomponowania kratek wentylacyjnych. Wycinanie wyżłobień w elementach mebli np. aby zapewnić dostęp do kontaktu. Do usuwania drewnianych elementów montażowych,np. kołki, czopy z twardego drewna, które należy skrócić i wyrównać z powierzchnią.

Wycinanie miękkich fug z silikonu, akrylu czy usuwanie miękkich uszczelek. Mieliście kiedyś z tym kłopot? Chyba nie ma nic koszmarnego niż usuwanie starego silikonu nożem do tapet a i tak nigdy nie da się go w całości usunąć, bo albo się złamie nóż albo porysamy powierzchnię. Obecnie mamy wybór możemy wykorzystać do tego celu specjalny dwustronny nóż AIZ 28 SC, na razie robi go tylko Bosch.
Nóż do wycinania miękkich materiałów. Można nim bez problemu ciąć wykładziny podłogowe z linoleum, wykładziny dywanowe, ciąć maty gumowe, płyty gumowe na uszczelki i podkładki, maty schodowe, materiały antywibracyjne i głuszące z filcu i tkanin miękkich.
I podobny nóż a ściśle mówiąc szpachelka do usuwania starej farby z gładkich powierzchni. i wszystkich innych prac gdzie wykorzystywaliśmy szpachelkę jako skrobak.

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia metalu.


Tak jest również osprzęt do cięcia metali.
Brzeszczoty do cięcia wgłębnego w metalach, cięcia hartowanych śrub i gwoździ, cięcia stali nierdzewnej – to głównie markowe Boscha.
Brzeszczoty do cięcia cienkościennych profili metalowych i elementów z metali kolorowych. Cięcie listew aluminiowych wykończeniowych.

Brzeszczoty do półproduktów wykonanych z włókien szklanych. Te ostatnie znajdują zastosowanie w cięciach remontowych łodzi, osłon, kabinw i korpusów maszyn wykonanych z mat epoksydowych i poliestrowych.

Brzeszczoty do tworzywa sztucznego do wcinania i cięcia. Wszystkie rurki PCV używane w pracach instalacyjnych, roboty naprawcze i montażowe w rurach kanalizacyjnych i innych, elementy plastikowe w stolarce okiennej i drzwiowej.

Płyty szlifierskie do papierów ściernych na rzep i do włóknin ściernych. Tym osprzętem wykonamy wszelkie prace czyszczące niedostępnych miejsc, przypalonych zbiorników, prace przygotowawcze pod malowanie, satynowanie powierzchni zabrudzonych.

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia ceramiki.

Tu szczególnie zwrócę uwagę na idealne wręcz rozwiązanie: Nierzadko w domu stajemy przed kłopotem jak usunąć stare fugi? Tarcza z napylonym grubym ziarnem z węglika wolframu i urządzenie wielofunkcyjne doskonale się do tego nadaje. Dojdziemy nim wszędzie, nawet pod ubikacją, nie nakurzymy w łazience i szybko i skutecznie usuniemy fugi.

Brzeszczot do usuwania fug :

Brzeszczoty do cięcia i wcinania się w płytki ścienne i inne elementy ceramiczne.
Brzeszczoty z węglikiem do usuwania zaprawy lub kleju z płytek ceramicznych, np. przy wymianie uszkodzonych płytek.
Brzeszczoty z nasypem diamentowym do suchego cięcia płytek ceramicznych.

Jeszcze parę słów o mocowaniu, pisałem że jest ono identyczne dla wszystkich. Na poczatku tak było. Należy przy zakupie zwrócić uwagę na kształt i ilość wcięć oraz rozmieszczenie. Bo np. Bosch wprowadził z 2 i 4 wcięciami.

Wumieniona liczba zastosowań mówi sama za siebie. Urządzeniem wielofunkcyjnym – niezależnie jakiej jakości i marki uczynimy bardzo dużo, pod warunkiem, że będziemy mieli adekwatnym osprzętem. Wskazane jest przy zakupie zaopatrzyć się w różne rodzaje, zrobić sobie zestaw i włożyć na czarną godzinę do pojemnika.

Tu jednak, żeby być uczciwym muszę napisać o kosztach osprzętu. Jest on kosmicznie drogi w zestawieniu z innymi narzędziami używanymi do podobnych prac. I tu posłużę się przykładem:
Jeśli chcemy uciąć pręt gwintowany M12, to możemy użyć zwykłej oprawki i brzeszczot do metalu 300 mm za 1 złotówkę lub brzeszczot bimetalowy za 5 zł i bez problemu przetniemy pręt. Z tym, że brzeszczotem standardowym możemy np: zrobić 10 cięć a brzeszczotem bimetalowym 100 cięć. Możemy też wziąć tarczę do metalu 125*1*22,2 mm na szlifierkę kątowa za 3zł i zrobimy błyskawicznie np 40 cięć.
Jeżeli spróbujemy korzystając z narzędzia wielofunkcyjnego przeciąć pręt gwintowany M12 brzeszczotem do metalu:
– Graphite za 28 zł ( zrobimy może 2-5 cięć) okres cięcia wieczność.
– Bosch Bimetal za 85 zł ( zrobimy 10-20 cięć) okres trochę krótszy niż Graphite ale nadal długi.
Powyższe dane prezentują nam koszt cięcia metalu, analogicznie jest z innymi materiałami. Dlaczego, mimo tego ludzie chwalą sobie wielofunkcyjne narzędzia?
Przedtem o tym pisałem, co jeżeli będzie trzeba przeciąć wystający pręt gwintowany M12 zraz blisko ściany, który znajduje się 2 cm od narożnika okna z PCV ? Brzeszczotem nie podejdziemy, a szlifierką zniszczymy okno PCV i uszkodzimy ścianę! Rozwiązaniem jest urządzenie wielofunkcyjne, drogie ale jedyne. Wykonamy czyste bezproblemowe ciecie. Mam nadzieję że podany przykład jest wystarczający.

Na rynku jest wiele różnych urządzeń wielofunkcyjnych, różnią się od siebie ceną, mocą, systemem mocowania narzędzi, jakością. Postaram się w niedługim czasie opisać większość z nich.

Na koniec podsumowanie, czym są urządzenia wielofunkcyjne i co możemy nimi zrobić.

1. Narzędzie wielofunkcyjne pozwala wykonać szereg prac: szlifowanie, wycinanie, przecinanie, skrobanie, usuwanie fug, wymiana płytek, cięcie wykładziny, gumy i inne.

2. Bogaty osprzęt pasuje prawie do wszystkich elektronarzędzi, niezależnie jakiej firmy: Graphite, Bosch, Makita, Einhell, Fein, Black Decker.

3. System mocowania narzędzi jest uniwersalny i pozwala na mocowanie osprzętu różnych producentów.

To tyle pozdrawiam.