Jak prosto wyciąć uszczelkę

Spread the love

Dzień dobry.  Przypomnienie prac jakie robiliśmy w przeczkolu na zajęciach plastyki 🙂
Poszukując publikacji o uszczelkach i uszczelnieniach znalazłem ciekawy poradnik poświęcony wycinaniu uszczelnienia z płyty uszczelkarskiej.
Rozwiązanie polega na przygotowaniu szablonu i od tego szablonu wycięcia uszczelnienia.
Na początek należy: przygotować przedmiot, dla którego chcemy wykonać uszczelkę (w opisywanym przypadku była to pokrywa boczna silnika WSK 125), kartkę z bloku technicznego, w miarę miękki ołówek, nożyczki oraz materiał właściwy, z którego wykonamy ostatecznie uszczelkę (w moim przypadku jest to płyta na uszczelki – Gambit i Temasil).

https://domtechniczny24.pl/uszczelnienia-techniczne.html – Materiały do samodzielneg wycinania uszczelek.

Pierwszym krokiem było położenie kartki z bloku technicznego na powierzchni styku pokrywy bocznej z karterem. Jedną ręką przytrzymujemy, by karta się nie przesuwała (bardzo ważne!) a drugą ręką wyczuwamy w którym miejscu pod kartką jest krawędź i rysujemy ołówkiem.

Po chwili w miarę wyraźnie odznacza się zarys pokrywy. Być może stosując lepszy ołówek osiągneło by się doskonalszy efekt. Lepiej jest ołówek trzymać pod kątem ostrym do kartki. Malujemy małymi partiami, blisko miejsc gdzie trzymamy palcami.


Odwzorowanie szablonu wyszło mi tak jak widać wyżej.

Następnie trzeb wycią i sprawdzić czy pasuje.

Jeśli wszystko się zgadza, możemy ten szablon odrysować na trwalszym materiale. Na nieszczęście kartka nie jest sztywna więc odrysowywanie też wymaga dużo cierpliwości i trzeba zwracać uwagę żeby się nic nie ruszało.


Po przerysowaniu wycinamy uszczelkę i sprawdzamy.

Jeszcze tylko trzeba wybić otwory na śruby.

Bierzemy niewielki śrybokręt krzyżakowy, przykładamy równo uszczelkę i pukamy w nią lekko w miejscu gdzie prawdopodobnie winien być otwór i słuchamy. Jeśli słyszymy dźwięk uderzania w metal to przesuwamy się obok aż usłyszymy bardziej głuchy dźwięk (może to i śmieszne ale tak jest) i w tym miejscu pukniemy kilka razy, troszkę mocniej i poprawiamy śrubą. To samo można zrobić kulą od łożyska.

Jak mamy uszczelki okrągłe i wycinamy dużo to doskonałym rozwiązaniem jest kpl. Wykrojników do uszczelek . Mamy kilka zestawów zakresy od 2 mm do 20 mm, od 2 mm do 30 mm i od 2 do 50 mm.

https://domtechniczny24.pl/wycinaki-do-otwor%C3%B3w.html

Dla większych zakresów mamy wycinak nastawny do uszczelek w formie cyrkla z nożem tnącym.

Natomiast do profesjonalnych i seryjnych wycinań z ręki mamy wycinaki do otworów kute: