Trytytki i taśma Srebrna – to co każdy facet musi mieć :)

Spread the love

Dzień dobry.

Dużo prostych w konstrukcji towarów zrewolucjonizowało świat. Jedną z nich jest taśma kablowa i taśma srebrna montażowa, ta dzięki której zbudowano Amerykę.
Jeden i drugi produkt opiszę w dzisiejszym poście.
Zacznijmy od opaski kablowej, znanej powszechnie jako trytytki lub trytki. Nadzwyczaj proste w swojej konstrukcji. Taśma zaciskowa składa się z plastycznej, ząbkowanej taśmy, z jednej strony zakończona jest zwężeniem (szpiczasta końcówka) pozwalającym na bezproblemowe przewlekanie, a z drugiej główką służącą do jej zapinania. Wewnątrz główki znajduje się zapadka, podczas montażu przeskakuje po ząbkach opaski kablowej wydając charakterystyczny terkotanie, co być może sprawiło, że u nas zwana jest trytytką. Trwały montaż odbywa się kiedy przewleczona taśma z ząbkami blokowana jest przez zapadkę. Ząbki mają taki kształt, że wsuwanie odbywa się bez trudu, a wyciąganie jest niemożliwe bez uszkodzenia opaski ( chyba że jej pomożemy podważając małym śrubokrętem zapadkę). Powstała pętla może być tylko bardziej zaciskana.


Dzięki dużej wytrzymałości na rozrywanie elementu zapadki, trytytka umożliwia możliwość pewnego związania wiązki przewodów, kabli lub innych elementów, a także przymocowanie ich do elementów konstrukcyjnych. Jednak zarówno budowa opasek zaciskowych, jak też stosowane do produkcji materiały powodują, że opaski kablowe występują w bardzo dużej liczbie typów i rodzajów, jedną z ciekawych zastosowań są opaski do kajdankowania.

Podstawowym materiałem, z którego wytwarzane są trytytki jest poliamid 6.6 znany też pod nazwą nylon 6.6. Jest to plastik z jednej strony elastyczne, a z drugiej wytrzymałe na rozciąganie. Standardowe opaski kablowe z ząbkowaną wewnętrznie taśmą kablową są obecnie najpowszechniej używanymi trytkami na świecie. Wielu producentów proponuje opaski kablowe tego typu, różnią się jedynie ceną. Obniżanie kosztów wiąże się z stosowaniem tanich niejednorodnych granulatów lub regranulatów. Ma to wpływ na jakość opasek, kiepska jakość regranulatu to najczęściej twarde i kruche opaski. Pękają podczas zaciskania, prawem Murphiego w najmniej oczekiwanym czasie.
Należy zwrócić uwagę, że jak większość plastików nylon 6.6 jest nieodporny na promieniowanie UV. Oznacza to, że trytytki wykonane z naturalnego nylonu 6.6 nie nadają się na zewnątrz i nie mogą być wystawianena działanie światła słonecznego. Żeby zagwarantować odporność opasek kablowych na promieniowanie UV do granulatu dodaje się czarnego pigmentuw odpowieniej ilości. Takie opaski mają najczęściej kolor czarny. Warto zerknąć na opis czy jest tam znak odporne na UV.


I drugi produkt: Duct Tape – srebrzysta mocna taśma.

https://domtechniczny24.pl/ta%C5%9Bmy-monta%C5%BCowe-techniczne.html

W Polsce ma już swoje miejsce, natomiast w USA jest obiektem kultu. Jak oznajmił Walt Kowalski (Clint Eastwood) w filmie „Gran Torino” do młodego chłopaka:
„Weź te trzy rzeczy – trochę WD-40, kombinerki (szczypce zaciskowe) i rolkę srebrnej taśmy. Każdy porządny mężczyzna da radę tym naprawić większość usterek.”
Do powszechnego użytku trafiła z armii. Wymyślono ją w ciągu II wojny światowej. Żołnierze chcieli taśmy do zaklejnia paczki z amunicja tak żeby była wodoodporna. Miała też być łatwa w rozdzieraniu by nie trzeba było używać dodatkowych narzędzi. Oczywiście jak łatwo można się domyślić pierwsza wersja była zielona zwyczajowo w kamuflażu dla wojska. Natomiast to co nie zmieniło się to trzy warstwowa budowa. Z wierzchu tworzywo, w środku siateczka z płótna i trzecia to warstwa wodoodpornego kleju.

Nazwa DUCT TAPE powstała później gdyż na początku swojej kariery miała tylko numer kontraktowy. A nazwę wymyślili sami żołnierze. Najprawdopodobniej dla tego, że woda ścieka po niej jak po kaczce.

Żołnierze szybko odkryli, że taśma nadaje się nie tylko do uszczelniania skrzynek ale i do naprawy broni, odzieży a nawet wirników śmigłowców. Powszechnie była używana jako doraźny i prowizoryczny opatrunek. Po wojnie żołnierze przywieźli ją do domu i tak wystartowała jego kariera.

Rozwijający się sektor budowlany i montażowy zybko znalazł sposób zastosowania taśmy. Sprzedawano ją jako łącznik przewodów grzewczych, klimatyzacji. I właśnie wtedy zmieniono kolor z wojskowego na srebrny i zaczęto ją powszechnie nazywać DUCT TAPE lub DUCK TAPE w zależności od producenta. Dziś taśmę produkuje wiele firm w różnyh kolorach i przeznaczeniach. Na przykład Huricane Tape została zaprojektowana do zabezpieczenia szyb przed huraganowym wiatrem.
Natomiast dla wojska i branży militarnej dalej jest produkowana w wersji zielonej ale o znacznie większej wytrzymałości.
Natomiast NASA używa srebrnej taśmy do napraw podczas misji kosmicznych i jest obligatoryjnym wyposażeniem każdego pojazdu kosmicznego. Do historii przeszło użycie jej do naprawy filtrów CO2 w czasie misji APOLO 13 w 1970 roku.

Na koniec kubeł wody i pamiętajmy, że Taśma w wielu wypadkach jest tylko krótkotrwałym łataniem dziury, a nie końcowym rozwiązaniem konstrukcyjnym czy naprawczym.

Pozdrawiam