Maski przeciwpyłowe i przeciwgazowe wielokrotnego użytku

Spread the love

Dzień dobry
Z masek przeciwpyłowych i przeciwgazowych wielokrotnego użytku (MWU) korzystamy tam gdzie istotna jest szczelność pakietu i planowane jest spore natężenie pracy.
Wiadomo bowiem że, maski jednorazowe mają poważne przecieki boczne wynikające z niedoskonałego dopasowania się włókniny do części twarzy. Takie szczeliny mogą wynosić do kilku do kilkunastu procent. W solidnych maskach silikonowych lub neoprenowych taka szczelina zredukowana jest > 2%. Drugą sprawą jest ekonomia. Gdy zamierzamy szlifować 2 deski to nieekonomiczny będzie zakup maski wielokrotnego użytku przewyższające kilku krotnie wartość tych deseczek. W takim przypadku trzeba jeszcze powiedzieć o NDS Najwyższym Dopuszczalnym Stężeniu pyłu, który w ciągu szlifowania takiej deski nie jest przekraczany.
Inaczej będziemy przystępowali do pracy ciągłej lub pracy okresowej, gdzie NDS jest znaczne i ochrona górnych dróg oddechowych jest konieczna.


Dokonując wyboru MWU trzeba pamiętać o kilku kryteriach:
1) Filtr lub filtropochłaniacz musi być skuteczny i chłonny, i na tyle mały, aby nie zastawiał pola widzenia, i aby nie był za ciężki.
2) Maska powinna dokładnie przylegać do gęby i być małych rozmiarów.
3) Zawory wdechowe i wydechowe winny mieć dużą przepustowość otwarcia.
4) Maski powinny być uniwersalne, tzn. dawać możliwość konfiguracji, jako maski przeciwpyłowe, chronić przed gazami, areozolami i parami substancji szkodliwych.

https://domtechniczny24.pl/p%C3%B3%C5%82maska-gwarek-na-py%C5%82-w%C4%99glowy-secura-p3-silikon.html


Można wtedy używać je do różnych prac: lakierowanie natryskowe, polerowanie, prace remontowe, opryski środkami ochrony roślin, pracy w odlewniach, czyszczenie z użyciem rozpuszczalników.
Te kryteria spełniają maski przeciwgazowe wielokrotnego użytku Secura. Bazuje się tu na jednej konstrukcji wykonanej z silikonu lub neoprenu. Żeby sie za bardzo nie rozpisywać, napiszę to z doświadczenia: zalecamy używanie masek silikonowych. Pisze to bynajmniej nie dla tego, że są one droższe. Neopren ma jedną wadę: ma słabą wytrzymałość chemiczną. Używany przez dłuższy okres ( kilka miesięcy ) traci swoje właściwości i zaczyna się rozlatywać. Zdarzyło mi się kilkukrotnie, że po kilku godzinach pracy na starej masce neoprenowej miałem na buzi poprzyklejane kawałki neoprenu. Podkreślę jednak, że pracowałem w miejscu gdzie stosowałem kwasy, rozpuszczalniki i różne stężenia dymu.
Istotnym wyznacznikiem doboru lub kupna maski jest również:
Jego konstrukcja, błuskawiczna wymiana wkładów filtracyjnych, ściąganie i zakładanie nie powinno nastręczać kłopotów,
Maska powinna dawać możliwość szybką i bezproblemową regulację pasków naciągowych.
Możliwość zakupu części zapasowych takich jak: płatki wdechowe i wydechowe, taśmy elastyczne, filtr, filtropochłaniacz, pierścień dociskowy i zewnętrzne osłonki filtracyjne..
Maska powinna mieć uniwersalny wymiar mocowania filtropochłaniaczy, żeby nie było kłopotów przy zakupie z dopasowaniem i montażem.