Końcówki do polerowania Dremel

Spread the love

Tytuowy asortyment Dremela służy do polerowania i czy też satynowania powierzchni. Jest to końcowy cykl obróbki powierzchni, zwany w technice wykańczającym. W zależności od potrzeb, mają państwo do wyboru: końcówki polerskie elastyczne, filce polerskie i różnego rodzaju szczotki do czyszczenia.

https://domtechniczny24.pl/szczotki-dremel-czyszczenie-polerowanie.html


Pierwszy zbiór to gumowe elastyczne końcówki polerskie na trzpieniu. Kapitalne do polerowania wstępnego. Niebieskie końcówki są wykorzystywane do obróbki wykańczającej miedzi, stali konstrukcyjnej, w tym nierdzewki, złota i srebra. Opcjonalnie szkla, fajansu i wyrobów z kryształu oraz większości kamieni stosowanych w jubilerstwie lub domowej produkcji biżuterii. Usuwają idealnie wszelakie zadziory, grady i szlifują rysy. Jako że są elastyczne nie pękają i nie kruszą się. Powinno się tylko pamiętać, żeby na niskich czy wysokich obrotach nie czyścić za często ostrych krawędzi, bo guma może sie szybko zużyć.
Kolejna interesująca grupa to filc polerski. Tradycyjny naturalny filc wytworzony z wełny owczej o średniej gęstości. Bardzo dobry do wygładzania prawie wszystkich rodzajów metali w tym złota i wszystkich materiałów ceramicznych. Nadaje się dodatkowo do wygładzania twardych gatunków drzewa i tworzyw sztucznych, ale bez pasty polerskiej. Końcówki filcowe plus pasta do polerowania i możemy z brzydkiej nawierzchni uczynić piękne lustro.


Kolejna grupa to szczotki polerskie. Nie są one precyzyjnie osprzętem do polerowania, raczej do przygotowania nawierzchni pod wygładzanie. Lub jak w przypadku szczotek szczecinowych można nimi nadawać połysk stosując pastę polerską. Szczotki potrafią jednak wygładzić powierzchnię, ale nie jest to obróbka ścierna, raczej docieranie, wygładzanie ostrych krawędzi, usuwanie rdzy i pozostałości farby lub innych zanieczyszczeń. Do srebra i złota nadają się szczotki z mosiądzu. Nie rysują one powierzchni, bo są miękkie. Oddzielna grupa to szczotki z stali nierdzewnej. Ponieważ w swoim składzie nie zawierają siarki to nie powodują wtórnej korozji. Jest jeszcze inne wykorzystanie szczotek, o którym nadzwyczaj mało się pisze. Jest to fakturowanie drewna, lub jak kto woli postarzanie. Operacje przeprowadza się wzdłuż słojów drewna. Rezultat jest wybitnie ciekawy warto spróbować.