Piły taśmowe do przecinarek elektrycznych – opis i rodzaje

Spread the love

Dzień dobry

Piły taśmowe do elektrycznych przecinarek taśmowych do metalu wykonane są z pił taśmowych bimetalowych . Piły te produkuje się z dwóch rodzajów stali, pierwsza nośna ze stali sprężystej a czubki ostrza ze stali szybkotnącej kobaltowej najczęściej M42.

https://domtechniczny24.pl/pi%C5%82y-ta%C5%9Bmowe5.html
W nowszych konstrukcjach zamiast stali szybkotnącej mamy użyte płytki z węglików spiekanych, takie piły mają szersze zastosowanie i nieporównywalnie dłuższą żywotność przy podwyższeniu parametrów skrawania.

Piła taśmowa do metalu

Taka budowa była znana już w w wiekach średnich gdzie kowale wykuwali miecze i noże z 2 gatunków stali. Pierwsza wewnętrzna o niskiej zawartości węgla – była warstwą sprężystą, nośną a warstwa na ostrza ze stali węglowej. Po zahartowaniu stal węglowa utwardzała się a stal nisko węglowa pozostawała sprężysta.
Taka mała lekcja historii 🙂

Piły taśmowe można używać w przecinarkach do cięcia materiałów pojedynczych jak i warstwowych. Rekomenduje się stosowanie środka smarującego lub smarująco – chłodzącego.

I jeszcze jedna uwaga, ważne aby nową piłę dotrzeć na samym początku. Tzn włączyć bez obciążenia na kilkanaście minut, niech sobie na wolnych obrotach pojeździ i się ułoży.

W zależności od grubości ciętego metalu dobieramy podziałkę zęba. Chodzi o maksymalne wykorzystanie możliwości piły – prędkości cięcia z zachowaniem maksymalnej żywotności.

W wypadku cięcia profili zamkniętych, jako grubość materiału można przyjąć 2* D gdzie D to grubość ścianki.

Zależność podziałki od grubości ciętego materiału ( dotyczy materiałów pełnych )
Dane w mm
D – grubość ciętego materiału
TPI – podziałka podana w ilości zębów na cal, w przypadku podania dwóch liczb mamy do czynienia z podziałką zmienną.

D <5 5 – 10 10 – 20 20 – 30 30 – 45 45-75 75-90 90 – 150 >150
TPI 14/18 10/14 8/12 6/10 5/8 4/6 3/4 2/3 1,5/2

Piły są produkowane w technologi zgrzewania taśmy, czas oczekiwania 3-7 dni.

To tyle pozdrawiam.