Znaczniki do stali litery i cyfry

Spread the love

Witam
Znaczniki to narzędzia do oznaczania maszyn, skrzynek elektrycznych, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych – aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, nieprzekraczającej twardości w skali Brinela 180 HB. W sprzedaży można spotkać wiele znaczników różnych producentów. Od najtańszych do markowych. Czołowym liderem jest tu niemiecka firma GRAVUREM obecna na rynku od ponad 50 ciu lat. Zajmuje czołowe miejsce w produkcji przyrządów do znakowania, w tym numeratorów.
W swojej ofercie ma kilkanaście produktów:
Sztandarowy ich produkt: znaczniki Grawurem-S standard do wybijania liter i cyfr.

https://domtechniczny24.pl/znaczniki-numeratory-gravurem.html

https://domtechniczny24.pl/znaczniki-numeratory-gravurem.html


Znaczniki punktowe.
Znaczniki zaokrąglone.
Numeratory wielokrążkowe.
Znaczniki automatyczne.
Znaczniki kontrolne i specjalne.
Praca tymi narzędziami odbywa się poprzez kontrolowany zgniot elementu znakowanego o ustalonej sile. W przypadku tych narzędzi Gravurem S nie powinna ona przekraczać 800N/mm2. Zalecana siła to 600 N/mm2, nieprzekraczanie tej wartości zapewni dłuższą pracę tymi narzędziami. Znakowanie w praktyce odbywa się poprzez uderzenie młotkiem w pojedynczy znacznik. Warto pamiętać, że numerator powinien być oparty o element znaczony pod kątem 90o. Taka pozycja sprawi, że odbity znak będzie miał zarys jednakowy na całym obwodzie. Przed znakowaniem trzeba sprawdzić na niewidocznej powierzchni siłę uderzenia i efekt znakowania.
Numeratory mają podane wymiary w mm. Często nie wiadomo jak zmierzyć i dobrać znacznik. Dla informacji podaję, że znaczniki mierzy się na wierzchołkach. W związku z tym rozmiar wgniecionego znaku będzie zależała od wymiaru numeratora (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).
Numeratory Gravurem używa się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, konstrukcjach stalowych, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Ważnym parametrem jest tutaj twardość materiału oznaczanego i siła uderzenia. Przeważnie elementy oznakowane wytworzone są z mosiądzu i stali konstrukcyjnych zwykłych o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
Najczęściej sprzedawanym rodzajem znacznika jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli dla przykładu wybijając cyfrę odwróconą 2 na znaczniku otrzymujemy 2 poprawną na materiale oznakowanym. Znaczniki produkowane są w rozmiarach od 2mm a kończą na 12mm. Zwracam uwagę na siłę docisku, inna będzie w znacznikach 2mm a inna 10mm. W praktyce dobrze mieć z 3 wagi młotków: 200g, 400g i powiedzmy 600g.
W opisie produktu mamy:
Podaną siłę docisku 600-800Nmm2.
Wymiar znacznika literowego czy cyfrowego.
Twardość części roboczej znacznika – 58-61 HRC.
Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
Przekroju i długości podanej w mm.
Wszystkie znaczniki są zapakowane w niebieskie pudełka.
I teraz na koniec, wybierając produkty Grawurem macie Państwo pewność, że produkt jest wysokiej jakości, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Pozdrawiam.