Laser czerwony a zielony

Spread the love

Dzień dobry

Dzisiaj nieco informacji o laserach tych czerwonych i zielonych.
Na początku krótka definicja z Wiki. Laser to generator promieniowania, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej. Określenie jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation — wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania.

Promieniowanie lasera ma charakterystyczne cechy, kłopotliwe lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia w odrębnych jednostkach źródeł promieniowania. Jest jednolite w czasie i przestrzeni, na ogół spolaryzowane i ma formę wiązki o niezmiernie małej rozbieżności, inaczej łopatologicznie wiązka składa się z fotonów, których drogi są równoległe.

Laser zielony 2d i czerwony 3d


Tymczasem, co do koloru wiązki to sytuacja dla człowieka wygląda tak: wiązka zielona w porównaniu do czerwonej jest dla naszego oka około 4-5 razy bardziej dostrzegalna. Ma to kolosalne znaczenie w przypadku używania instrumentów pomiarowych bez odbiornika. Jeśli posiadamy laser krzyżowy, laser liniowy lub poziomicę zaopatrzoną w laser punktowy i dokonujemy pomiaru wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz to wiązka lasera zielonego o takiej samej mocy, co czerwonego będzie dostrzegalna na znacznie większej odległości. Przykładowo mamy laser krzyżowy z wiązką czerwoną i dokonujemy pomiaru w pomieszczeniu, taka wiązka jest zauważalna na odległości np. 15 metrów.

Jeżeli zastąpimy laser na zielony to będzie ona wyraźna 4*15m= około 60 metrów. Naturalnie zależnie od klasy lasera, na takiej odległości punkt lub wiązka lasera prawdopodobnie będzie już znacznie rozproszona, co przeszkodzi nam dokładny odczyt. Ale będzie nadal zauważalna.
Większa część cenionych na rynku producentów instrumentów pomiarowych ma w swojej ofercie lasery z wiązką czerwoną i zieloną. Sprzedaż tych z wiązką czerwoną przeważa mimo znacznie gorszych parametrów. Dzieje się tak, ponieważ:

Układ optyczny dioda i soczewki w laserze czerwonym jest w dużym stopniu prostszy i tańszy niz. w laserze zielonym, w którym trzeba wykorzystać dodatkowe kryształy, co w znacznym stopniu podraża koszty.

Prócz tego laser zielony jest w wyższym stopniu energochłonny, czyli do jego wytworzenia potrzeba znacznie więcej energii. Lasery krzyżowe, niwelatory z laserem zielonym zużywają znacznie więcej energii niż te same instrumenty z laserem czerwonym. Dla użytkownika ma to kolosalne znaczenie, trzeba częściej ładować akumulatory lub podmieniać baterie, Innymi słowy droższe i bardziej kłopotliwe użytkowanie.

I jeszcze jedna zniechęcająca informacja, otóż laser zielony ze względu na swoją specyfikę traci swoje parametry w niskich temperaturach, głównie za sprawą spadku mocy akumulatorów jak i swojej konstrukcji.
Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Wam w podjęciu decyzji, jaki laser wybrać. Praktyka pokazuje, że większość nabywców decyduje się na narzędzie pomiarowe z laserem czerwonym, bo cena czyni cuda.
Pozdrawiam