Przystawki do szlifierek do satynowania i szlifowania

Spread the love

Cześć
O stali nierdzewnej pisałem poprzednio, teraz pora na dane jak taką stal obrabiać.
Stal nierdzewna jest bardzo popularnym materiałem używanym wszędzie tam gdzie potrzebne są materiały trwałe estetyczne i odporne na korozję (balustrady, sprzęt gastronomiczny, lady spożywcze i inne). Wyprodukowanez niej elementy nie muszą być malowane i lakierowane, wyglądają porządne przez długie lata. Te cechy są widome dla użytkownika gotowych wyrobów, sytuacja nie jest jednak tak różowa dla producentów. Tu zaczynają się schody. Stal nierdzewna jest bardzo trudnym materiałem i ze względu na swoje właściwości (o których pisałem w art. o skrawaniu metali) uciążliwym do obróbki. Wiercenie otworów, frezowanie, spawanie i szlifowanie to częstokroć mordęga.
Dzisiejszy art. będzie dotyczył obróbki ściernej stali nierdzewnych i kwasoodpornych oraz narzędzi do tego celu skonstruowanych (satyniarka, szlifierka do rur, szlifierka do pachwin, pilnik elektryczny) ale po kolei.
Do tej obróbki zaliczamy cięcie z użyciem tarcz do cięcia INOX, szlifowania i polerowania. O ile pierwsza i ostatnia z nich nie nastręcza wiele problemów to szlifowanie tak.
Nadrzędny jest tutaj dobór odpowiednich materiałów ściernych (płótna cyrkonowe, płótna ceramiczne),

https://domtechniczny24.pl/pasy-bezko%C5%84cowe-do-przystawek-glob.html

jak i parametrów skrawania, czyli odpowiedniego elektronarzędzia. Ponieważ od wyrobów ze stali nierdzewnej wymaga się znacznego stopnia estetyki, bo nie są one później malowane, więc spoiny powstałe w trakcie spawania jak i miejsca cięć muszą być dokładnie wyszlifowane, polerowane lub satynowane. Szlifowanie łatwo dostępnych powierzchni przy zachowaniu rygorów technologicznych nie nastręcza większych problemów, gorzej z miejscami trudno dostępnymi, takimi jak rury, balustrady, spoiny pachwinowe. Na rynku pojawiło się sie wiele specjalistycznych elektronarzędzi, dzięki którym można uskutecznić wszystkie wyżej opisane operacje. Firma Bosch wprowadziła specjalistyczną rodzinę elektronarzędzi do obróbki stali nierdzewnych.

Są to 4 modele bazujące o dwie szlifierki kątowe. Kłopot przy sprzedaży takiego sprzętu pojawia się w momencie podania ceny. O ile spore, dobrze prosperujące warsztaty nie mają z tym problemu o tyle mniejsze, lub firmy dopiero, co zaczynające przygodę z nierdzewką tak. W takiej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem jest wykorzystanie przystawki do szlifierki kątowej, cena między 300 a 800 złotych.

Polska firma Glob wprowadziła na rynek kilka grup takich przystawek dla firm obrabiających stal nierdzewną. Wystarczy dysponować własną szlifierką kątową z regulowanymi obrotami i problem z głowy.
Najpopularniejsza z nich to przystawka do szlifowania rur nierdzewnych – innymi słowy szlifierka do obróbki rur.

Posiada uchylne ramię na sprężynie, które sprawia, że taśma bezkońcowa dostosowuje się do konturu rury. Gumowe ułożyskowane rolki przeciwdziałają ześlizgiwaniu się pasa bezkońcowego. Uchwyt dokręcany do przystawki to ten sam, który mamy przy szlifierce. Całość składa się szybko i niezwykle prosto ( patrz instrukcja załączona z przystawką). Powstała szlifierka taśmowa do rur pozwala na obróbkę średnic, przystawka GS01 do 40mm, przystawka GS02 do 70mm.

Przystawka do satynowania i szlifowania powierzchni

Kolejna grupa to przystawki do satynowania i szlifowania płaskich powierzchni. W przypadku tych maszyn konieczne podczas zakupu jest wskazanie modelu szlifierki, gdyż każda marka ma odmienny system mocowania osłony. Satyniarki można kupić w wersji z rolką prowadzącą lub nieco tańsze bez rolki. Do satyniarek montować można walce z papieru ściernego do bardziej agresywnej obróbki i walce z włókniny polerskiej do satynowania. Walce polerskie z włókniny są sprzedawane w 5 grubościach ziarna. Nadmiernie tylko, że do każdej przystawki producent dorzuca dwie rolki jedną z papieru ściernego a drugą z włókniny.

,
Jako ciekawostkę napiszę że do tej przystawki są wałki do postarzania drewna, czyli nadawania drewnu struktury.

Wałek do postarzania drewna
Kolejnym ciekawym produktem jest pilnik elektryczny a właściwie przystawka pilnik elektryczny GS03.

Przystawka pilnik elektryczny

Stosowany do obróbki trudno dostępnych miejsc. Stosujemy taśmę bezkońcową 10×550 zamocowaną na długim i wąskim ramieniu. Wymiana pasa jest niezmiernie prosta dzięki wykorzystanej sprężynie i nie wymaga od nas użycia żadnego narzędzia. Napędem na pilnik elektryczny musi być szlifierka kątowa 125 mm z regulacją obrotów, lecz jej moc może być znacznie mniejsza niż w powyższych.
I ostatnia grupa to przystawka szlifierki do pachwin, z nadzwyczaj długim ramieniem – GS07. Wygląda dość osobliwie, ale z racji minimalnej odległości tarcza – głowica idealnie nadaje się do czyszczenia spoin pachwinowych. Budowa dopuszcza używanie tarcz filcowych i ściernic elastycznych.
Przy stosowaniu przystawek koniecznie należy zwracać uwagę na obroty i w przypadku polerowania i szlifowania stali nierdzewnych stosować umiarkowany docisk. Nie ma nic gorszego jak szlifowanie tępym płótnem ściernym i przegrzanie stali.

I na koniec przystawki do precyzyjnego wiercenia w rurach, te opisywałem wcześniej – http://blog.domtechniczny24.pl/2019/08/22/przyrzad-do-wiercenia-w-rurach/