Włóknina ścierna – rodzaje gradacji

Spread the love

 

Włókniny ścierne są trójwymiarowym wyrobem ściernym. Podłoże włókniny wykonane jest z niesplecionych ze sobą włókien syntetycznych odpornych na działanie wody i płynów stosowanych w trakcie obróbki. Włókna te są nadzwyczaj wytrzymałe, nie łamią się nie deformują i mają tzw. efekt pamięci, czyli po zgięciu wracają do swojej wcześniejszego kształtu.
Do włókien przyczepione są, za pomocą spoiwa z żywic syntetycznych, ziarna ścierne. Cząstki ziaren są uporządkowane równomiernie do o koła włókien w całym przekroju gotowego produktu. Powstaje trójwymiarowa, sprężysta konstrukcja dająca nadzwyczaj dobre wyniki w trakcie obróbki.
Wielkość ziaren w odróżnieniu od ściernic podawana jest w szerszym przedziale. W większości materiałów ściernych rozmiar ziarna określana jest zwyczajowo i ujednoliconą normą międzynarodową FEPA i oznaczana literą „P” przed numerem ziarnistości. Wypełnieniee przez ziarno normy FEPA świadczy, że jego rozmiar dla danej granulacji nie jest większa niż wskazana w normie. W praktyce oznacza, że szlifując ziarnistością „P80” realizujemy stały i jednakowy poziom zarysowań szlifowanej powierzchni.
W przypadku włóknin gradację określa się następująco:

Coarse, grube ziarno- granulacja P80 – P120
Medium średnie ziarno- granulacja P120 do P180
Fine wykańczające- granulacja P180 – P240


Very Fine bardzo drobne- granulacja P240 do P320
Ultra Fine polerowanie- granulacja P400 – P600


Super fine polerowanie wykańczające – granulacja P600 do P1000

Arkusze dostępne – https://domtechniczny24.pl/arkusze-w%C5%82%C3%B3kniny.html

Użyte ziarna ścierne to przede wszystkim elektrokorund szlachetny, węglik krzemu i czasami cyrkon.

Zalety włóknin. Przestrzenne ustawienie włókien, równomierne ułożenie ziaren na włóknach, zimna obróbka ścierna ( nie przegrzewają materiałów obrabianych).
Duże przestrzenie między włóknami przejmują zabrudzenia i urobek z obrabianej powierzchni (przedmiot jest obrabiany przez czystą włókninę)
Wodoodporność włóknin, można je myć detergentami, dzięki temu nadają się do powierzchni zabrudzonych, zatłuszczonych, pokrytych olejami i smarami.
Elastyczność włókien skutkuje tum że łatwo dopasowują sie do niereguralnych kształtów.

Włókninę ścierną można stosować do pracy ręcznej i mechanicznej( pasy bezkońcowe, lamelki, ściernice trzpieniowe). Nadaje się do obróbki ściernej: powierzchni stalowych, stali kwasoodpornych, metali kolorowych, takich jak aluminium, brąz, miedź, chrom, jak również dopowierzchni ceramicznych.


Ponieważ włóknina ścierna jest odporna na wodę może być stosowana w kuchni jako zastępstwo dla czyścików oraz metalowych gąbek. Wytrzymałe włókna oraz materiał ścierny sprawdzają się przy czyszczeniu kuchenki i grille, usuwają przypalone resztki żywności z garnków i brytwanek.