Wiertarka magnesówka do rur

Spread the love

Witam

Dzisiaj tekst krótki bo nie lubię się powtarzać, bo pisałem już o zastosowaniu wiertarek z stopą magnetyczną.

Rozwinięciem tego tematu jest sposób mocowania ich na rurach. O ile wiercenie w rurach poziomych nie jest problemem, można w zależności od średnicy rury zastosować specjalny dodatkowy uchwyt o tyle w przypadku rur pionowych jest to już problem.

Mobilność zestawu wiertarka magnesowa i uchwyt do rur w pionowych zastosowaniach jest tragiczna. Oczywiście jak potrzeba to się zamocuje ale tylko do pracy interwencyjnej lub serwisowej. Nie da się pracować cyklicznie. Po prostu masę czasu traci się na ustawieniu.

Rozwiązaniem jest wiertarka ze stopą magnetyczną do rur. Taką maszynę miałem w ręce i muszę powiedzieć daje radę. Mocowanie jest błyskawiczne elektromagnes o sile ponad 500 kg wytrzymuje nawet na rurach o ściankach poniżej zalecanej grubości np 6mm. Zależy jakim wiertłem wiercimy, przy wiertłach trepanacyjnych o średnicy 14 – 15mm nie ma problemu. Większe średnice tu grubość rury musi być w granicach 10 mm.

I dalej pokrycie lakierem nie stanowi problemu, dwie ruchome stopu magnetyczne dopasowują się idealnie do średnicy rury. I tu ciekawa sprawa jedyny parametr jaki musimy zachować to minimalna średnica rury: 90-100 mm nie ma średnic maksymalnych a to z tego powodu, że stopy mogą pracować nawet na powierzchniach płaskich lub wewnętrznych – wklęsłych, wewnętrznych narożnikach.

Zresztą fotografia wyjaśni wszystko, i tu uwaga w przypadku powierzchni wklęsłych zwiększa się odległość od wrzeciona i przez to zmniejsza zakres wiercenia.

Na koniec bezpieczeństwo. Wiadomo elektromagnes działa jeżeli jest prąd, trzeba za każdym razem zabezpieczyć wiertarkę taśmą lub łańcuszkiem.

Do wiercenia w rurach mamy jeszcze w ofercie przyrząd do wiercenia w rurach opisany szczegułowo – http://blog.domtechniczny24.pl/2019/08/22/przyrzad-do-wiercenia-w-rurach/

 

 

To tyle pozdrawiam, informacje o frezach trepanacyjnych, wiertłach z uchwytem Weldon i wiertarkach ze stopą magnetyczną w sklepie Dom Techniczny Wieluń.

https://domtechniczny24.pl/przystawka-gs1001-glob-do-precyzyjnego-wiercenia-w-rurach.html