Koks do ostrzenia ściernic

Spread the love

Obciąganie ściernic, to innymi słowy nadanie ściernicy celowego, użytkowego obrysu i odnowienie jej właściwości skrawających. Czyli inaczej wyrównanie i naostrzenie. Mamy, więc dwie operacje:
W przypadku koksu możemy tylko wyrównać ściernicę,
Przeciwnie zaś obciągacze diamentowe to urządzenie dwa w jednym.
Pierwszą operację można przeprowadzić za pomocą osełki wytworzonej z niezmiernie grubego ziarna 98C – https://domtechniczny24.pl/koks-do-%C5%9Bciernic-2525150-98c16v.html . Taka osełka zwana potocznie koksem do obciągania ściernic, ma za zadanie wyrównać powierzchnię ściernicy.

Koks do ściernic nie ostrzy ściernic, a to z tej prostej przyczyny, że wyrównując powierzchnię kruszy ziarna i je tępi. Powierzchnia ściernicy po zastosowaniu koksu jest gładka bez widocznych ostrych ziaren na powierzchni. Taką ściernicę trzeba by było naostrzyć. Można odczekać i normalnie ją używać, będzie wtedy trochę wolno szło i materiał ostrzony będzie się prędzej nagrzewał. Ogólnie można powiedzieć, że ściernice po użyciu koksu słabo biorą.

Czym je naostrzyć? Próbowałem kiedyś nader ścierliwych materiałów ale nie za bardzo się to udało.
Drugi sposób dotyczy obciągaczy diamentowych lub borazonowych. Tu sytuacja jest odmienna. Raz, że takie obciągacze w przypadku majsterkowiczów wielokrotnie przewyższają wartość ściernicy, a czasami i szlifierki stołowej. Dwa, że powinno się stosować urządzenie do obciągania. Szczególnie przy obciągaczach z jednym diamentem. Z ręki jest niezwykle trudno to zrobić, albo inaczej tak się nie robi. Obciągacze zasadniczo występują w postaci jednego ostrza, wielu ostrzy lub w postaci krążka. Umocowane są na specjalnych przyrządach dobranych do rodzaju szlifierki i wielkości ściernicy.

Ostrzenie ściernicy tak jak pisałem uprzednio ma za zadanie przywrócić nawierzchni roboczej cechy skrawające, poprzez odsłonięcie ostrych ziaren, wyłupanie i wykruszenie stępionych lub usunięcie lepiszcza i tym samym odsłonięcie ostrych ziaren.

Koksy są na ogół produkowane z 98C- Węglika krzemu czarnego zawierającego on 98% SiC a reszta to domieszki. Opis materiałów ściernych